Min Vægttabsrejse med Wegovy: 5. uge -1 kg.


Det føles næsten uvirkeligt at skrive det. Snart under 100 – en milepæl, jeg i lang tid ikke troede, jeg ville nå igen. Men her står jeg. Eller rettere: Her går jeg stadig – ét skridt ad gangen. Har tabt mig 1 kg. i denne uge. Der er stadig et stykke vej igen, men jeg er ikke i tvivl: Jeg er på rette vej ❤️

Vægttabsrejsen del 1:
September 2024: startvægt: 116,9 kg. BMI: 40,5
Tabte mig 10 kilo.

Vægttabsrejsen del 2:
29. april 2025: startvægt: 106,9 kg. BMI: 37,0

6. maj 2025: Vægt: 104,6 kg.
13. maj 2025: Vægt: 103,3 kg.
20. maj 2025: Vægt: 102,4 kg. BMI: ca. 35,4
27. maj 2025: Vægt: 101,2 kg. BMI: 35,0
3. juni 2025: Vægt: 100,2 kg.

Vi kom videre med udekøkkenet – nu med malet bund og hjemmebygget bord! 🛠️

Solen skinnede en smule, og vi greb pensler og skruemaskiner – for nu skulle vi videre med vores lille drøm af et udekøkken, bygget af paller.

Bunden blev malet 🎨
Første skridt på dagens to-do var at få malet bunden. Det gjorde virkelig en forskel – nu føles det hele mere samlet og klar til brug.

Det hjemmebyggede bord kom på plads 🔩
Vi har længe glædet os til at få sat det bord op, som vi selv har bygget tidligere.

Der mangler stadig lidt detaljer og finpudsning, men det er helt fantastisk at se det tage form. De gamle paller får nyt liv, og projektet bliver lige så meget en oplevelse som et færdigt produkt.

Næste skridt?
Der skal laves spær og tag. Vi drømmer om hylder, lidt pynt og små blomsterkasser i siderne – og så selvfølgelig nogle hyggelige lys til de lune aftener.

Følg med, hvis du vil se, hvordan vores udekøkken vokser frem – skridt for skridt 💚

Vi endte alligevel på Hjallerup Marked…

Ja, vi havde ellers sagt nej i år. Ingen Hjallerup Marked for os denne gang. Det var planen. Men lørdag morgen ændrede planerne sig, og før vi vidste af det, sad vi i bilen med Mille og Lotus – klar til en tur på marked 🎡

Vi mødtes med Phoenix og Chili derude, og det var simpelthen så hyggeligt. Senere på dagen tog de med os hjem, og om aftenen kørte de videre mod Aalborg igen. Phoenix havde lyst til at blive en ekstra nat hos sin søster, og det fik han selvfølgelig lov til ❤️

Søndag stod den så på lidt mere praktisk arbejde. Vi kom i gang med projekt udekøkken igen! De sidste paller fra i sidste uge fik vi hurtigt sat sammen, og vi fik hentet de sidste 3 paller hos mine forældre. En hurtig tur til Aalborg blev det også til – vi hentede Phoenix hjem igen.

Lotus er hos os i disse dage. Hun havde brug for lidt ekstra tid og ro hos sin moar, og det nyder vi herhjemme.

Alt i alt en weekend, hvor planerne blev vendt lidt på hovedet – men det endte lige præcis, som det skulle.