Tilbage på arbejde efter en uges ferie – og glæden ved fleksibilitet

Efter en dejlig og tiltrængt uges ferie er jeg nu tilbage ved arbejdet – men heldigvis hjemmefra. Det betyder, at jeg kan kombinere job og fritid på en måde, der virkelig fungerer for mig. I alt har jeg fem uger hjemme denne sommer, hvor jeg skifter mellem arbejde og ferie. Det kan altså noget helt særligt at have den frihed.

Det var virkelig hårdt at komme op i morges – og så skulle vi ned og svømme. Det føltes næsten, som om kroppen ikke helt kunne vågne ordentligt. Nogle dage er bare sådan, hvor energien driller, selvom man egentlig ved, det er godt at komme i gang. Og det var det. Var helt frisk bagefter.

I dag nød jeg for eksempel min frokost ude på terrassen. Solen skinnede, og fuglene sang – en perfekt pause midt på dagen, som gav ny energi til eftermiddagens opgaver.

Desværre kan jeg ikke have computeren med ud på terrassen på grund af larm og støj fra vejen, som forstyrrer koncentrationen. Men det går nok – lidt frisk luft og et kort afbræk hjælper mig alligevel med at holde fokus.

Jeg glæder mig til de kommende 4 uger, hvor jeg kan fortsætte med at nyde denne skønne balance mellem arbejde og ferie. Det er virkelig en gave, især i en travl hverdag.

Leave a Reply

Skriv et svar