Sikke en dag vi havde i går.
Vejret var varmt. Næsten for varmt. Men vi må jo ikke klage, for sommeren er endelig kommet til Danmark, og hvor har vi ventet på den. Solen skinnede fra en skyfri himmel, og det hele føltes lidt mere afslappet og sommerligt.
Vores mellemste havde været afsted i Fårup Sommerland med sin klasse. Hun havde selv stået for provianten og bagt både pølsehorn og pizzasnegle til sig selv og kæresten. Køletasken var pakket og klar fra morgenstunden, og da jeg så hende afsted med det hele, slog det mig endnu en gang, hvor hurtigt børn bliver store. Det føles ikke længe siden, at vi selv pakkede tasken for hende.

Da arbejdsdagen var slut, handlede vi ind til grillaften. Mellemstebarnet ville først komme hjem senere, så vi havde god tid til at få købt ind og gjort klar til en hyggelig aften.
I løbet af eftermiddagen kiggede den store datter og svigersønnen forbi. De lånte Fiaten til en tur til stranden, og det var så hyggeligt lige at se dem et øjeblik. Samtidig fik vi også ønsket stort tillykke med de flotte karakterer, hun har fået på gymnasiet. Efter sommerferien venter 3.G, og det er svært ikke at være lidt stolt.
Som om det ikke var nok med store milepæle, er mellemstebarnet også færdig med 9. klasse og skal videre på nye eventyr efter sommerferien. Det er en spændende tid med mange forandringer, og nogle gange føles det næsten som om, at børnene udvikler sig hurtigere, end man kan følge med til.
Og så er der mindstemanden, som efter sommerferien skal begynde i 2. klasse. Han glæder sig og tager det hele med godt mod. Det er dejligt at se.
Når man ser på det hele samlet, sker der godt nok mange vilde ting på én gang. Børnene bliver større, nye kapitler begynder, og livet bevæger sig fremad i et tempo, der nogle gange tager pusten fra en.
Men i går, med sommervarmen, grillmad på menuen og børnene samlet omkring os – om end kun for en stund – blev vi mindet om, hvor heldige vi egentlig er.